Poradnik Klienta:
Informacje:
Augustów 11.03.2020 r.
OGŁOSZENIE – Psycholog dla rodzin zastępczych
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie informuje, iż od dnia 16.03.2020 r., w poniedziałki w godzinach od 14:30 do 16:30, w Pracowni Psychologicznej SENSODIA w Augustowie, przy ul. Śródmieście 17A, będzie możliwość korzystania z bezpłatnego poradnictwa i terapii dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą i ich dzieci oraz dzieci umieszczonych w pieczy zastępczych.
Osoby zainteresowane prosimy o bezpośredni kontakt pod numerem telefonu 789 279 977, w celu uzgodnienia terminu wizyty.
Rodzinna piecza zastępcza
Każde dziecko ma prawo wychowywać się w kochającym, bezpiecznym domu. Jeśli jednak rodzice nie mogą zagwarantować mu odpowiedniej opieki, czasami musi interweniować państwo. Wówczas dziecku zapewnia się czasowo opiekę i wychowanie poza rodziną. Właśnie wtedy dzieci potrzebują rodziny zastępczej. Potrzebni są ludzie, którzy są gotowi podjąć się tego zadania.
Dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach, jest ciągle bardzo dużo. Oczekują one na rodziny, które chciałyby je przyjąć i obdarować ciepłem rodzinnym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi stały nabór kandydatów na rodziców zastępczych, którzy gotowi są podjąć opiekę nad pokrzywdzonymi przez los dziećmi.
Rodzina zastępcza zapewnia dziecku całodobową opiekę i wychowanie, w szczególności:
• traktuje dziecko w sposób sprzyjający poczuciu godności i wartości osobowej,
• zapewnia dostęp do przysługujących świadczeń zdrowotnych,
• zapewnia kształcenie, wyrównywanie braków rozwojowych i szkolnych,
• zapewnia rozwój uzdolnień i zainteresowań,
• zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, społeczne oraz religijne,
• zapewnia ochronę przed arbitralną lub bezprawną ingerencją w życie prywatne dziecka,
• umożliwia kontakt z rodzicami i innymi osobami bliskimi, chyba że sąd postanowi inaczej.
Powołana na mocy postanowienia sądu do sprawowania opieki nad dziećmi rodzina zastępcza nie przejmuje pełni władzy nad powierzonym ich opiece dzieckiem. W sytuacji ograniczenia władzy rodzicielskiej rodziców nadal pozostają oni opiekunami prawnymi dziecka i zachowują prawo do decydowania w ważnych kwestiach dotyczących m.in. jego leczenia, kształcenia, złożenia wniosku o wydanie paszportu, udzielają zgody na wyjazd dziecka poza granice kraju. W przypadku, gdy rodzice są pozbawieni władzy rodzicielskiej koniecznym jest ustanowienie przez sąd opieki prawnej dla dziecka.
Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi prawno-rodzinnych pomiędzy opiekunami, a dzieckiem, takich jak w przypadku przysposobienia, dziecko nie staje się dzieckiem rodziny zastępczej. Pomiędzy rodziną zastępczą a dzieckiem nie powstają obowiązki i uprawnienia alimentacyjne, nie następuje dziedziczenie z mocy ustawy.
Ważne:
- rodzina zastępcza to nie adopcja,
- opieka zastępcza sprawowana jest czasowo,
- dziecko z rodziny zastępczej może wrócić do swojej rodziny, zostać adoptowane lub się usamodzielnić,
- dzieci w opiece zastępczej mają specjalne potrzeby,
- troska o cudze dzieci nie jest tym samym co troska o dziecko własne,
- dzieci kierowane do pieczy zastępczej doświadczyły traumy rozstania z rodzicami i wielu innych trudności,
- większość z tych z dzieci wymaga większej niż przeciętne dziecko uwagi i uczucia, wymaga zatem więcej
zrozumienia i cierpliwości,
- dzieci w pieczy zastępczej potrzebują także utrzymywania więzi z rodziną biologiczną.
1. Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone osobom, które zgodnie z art. 42 ust. 1-3 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej:
Każda istniejąca i nowopowstająca rodzina zastępcza może skorzystać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie ze specjalistycznego wsparcia w postaci poradnictwa prawnego, pedagogicznego i psychologicznego, a także możliwość uczestnictwa w grupach wsparcia, szkoleniach oraz otrzymać wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
Grupy wsparcia
Grupa wsparcia to forma wsparcia psychospołecznego, w której członkowie świadczą sobie różnego rodzaju pomoc, wymieniają poglądy, informacje oraz mają szansę spotkać inne osoby, które realizują podobne zadania i mają wspólne cele.
Grupy wsparcia organizowane przez PCPR w Augustowie prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, aby służyć wsparciem, radą, pomocą, informacją oraz ubogacać i wzmacniać metody pracy z dziećmi. Szeroko rozumianym celem grupy jest wzrost świadomości uczestników na temat siebie (osobistych pragnień, dążeń, celów życiowych), jak również zdobycie nowych umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, stresujących, odmiennych i niecodziennych. Grupę wsparcia tworzą ludzie doświadczający podobnych trudności w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami, a także sytuacjami nietypowymi, odbiegającymi od zwykłych zachowań. Grupa bywa swoistym laboratorium, w którym uczestnicy doświadczają obecności innych osób i pod czujnym okiem prowadzącego, wspólnymi siłami, w atmosferze zaufania, zrozumienia i wzajemnej życzliwości mogą podzielić się swoimi problemami z grupą. Poczucie obcowania z innymi, wymiana cennych doświadczeń, akceptacja uczuć i emocji, towarzysząca spotkaniom, sprzyja doświadczaniu siebie, innemu spojrzeniu na problem i otwarciu na inne sposoby wyjścia z trudności. Spotkania grup wsparcia są organizowane w każdą ostatnią środę miesiąca o godzinie 17.00 w budynku PCPR w Augustowie, ul. Młyńska 52.
Szkolenia
Dla rodzin zastępczych z terenu Powiatu Augustowskiego PCPR w Augustowie - organizator rodzinnej pieczy zastępczej organizuje szkolenia. Prowadzone są one przez specjalistów różnych dziedzin i obejmują obszary ważne dla opiekunów oraz wychowanków pieczy zastępczej. Znalazły się wśród nich tematy z zakresu zaburzeń zachowania, uzależnień, cyberprzemocy, komunikacji, mediacji, wspomagania rozwoju dzieci i szereg innych. Szkolenia mają formę zarówno wykładów, jak i warsztatów, w zależności od potrzeb oraz specyfiki podejmowanego zagadnienia.
Wsparcie Koordynatora RPZ
Koordynator rodzinnej pieczy zastępczej jest zatrudniony przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej i jego podstawowym zadaniem jest wspieranie rodzin zastępczych w realizacji zadań zawartych w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także współpraca z pełnoletnimi wychowankami rodzinnych form pieczy zastępczej i wspieranie ich w procesie usamodzielnienia.
Do zadań koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej należy w szczególności:
• udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej,
• przygotowanie, we współpracy z asystentem rodziny i odpowiednio rodziną zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka, planu pomocy dziecku,
• pomoc rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka w nawiązaniu wzajemnego kontaktu, w szczególności przez organizowanie grup wsparcia,
• zapewnianie rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka dostępu do specjalistycznej pomocy dla dzieci, w tym psychologicznej, reedukacyjnej i rehabilitacyjnej,
• organizowanie opieki nad dzieckiem, w przypadku gdy rodzina zastępcza niezawodowa, rodzina zastępcza zawodowa albo prowadzący rodzinny dom dziecka okresowo nie może sprawować opieki, w szczególności z powodów zdrowotnych lub losowych albo zaplanowanego wypoczynku,
• zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, w celu poszukiwania dla nich rodzin przysposabiających,
• udzielanie wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzinnych form pieczy zastępczej,
• przedstawianie corocznego sprawozdania z efektów pracy organizatorowi rodzinnej pieczy zastępczej.
Ważne Linki:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie
ul. Młyńska 52, 16-300 Augustów
tel.: 87 643 20 71, 508 547 681,
fax: 87 643 20 71
e-mail: pcpr@st.augustow.wrotapodlasia.pl
Kontakt:
Nasza strona w: